Vitaminer ger finnar för idrottare?

Print Friendly

Hejsan!

Jag är 28 år gammal och gör just nu en idrottsatsning och tränar därmed 10-20 timmar i veckan. Jag äter hyfsat varierat men många säger att man ändå bör komplettera kosten med tillskott, och då tänker jag främst på vitaminer/mineraler. Problemet är att jag alltid får utslag (finnar) av de flesta preparat, värst är det med multivitaminer-preparat.

Är detta vanligt eller kan det ta lite tid för kroppen att vänja sig? Är det några speciella vitaminer som kan ge såna symptom så jag vet vilka jag ska undvika?

MvH

Vitamin & mineraltillskott är nästan alltid onödigt för högenergiförbrukare.

Hej

Jag har aldrig hört talas om att vanliga vitamin- och mineraltillskott skulle kunna ge finnar, även om det inte är en omöjlighet att det är så. Du skriver inte vilken sport det är du utövar men då du tränar så mycket som du uppger måste du äta en hel del mat för att täcka ditt energibehov och då har du som idrottare faktiskt mycket lättare att komma upp i de rekommenderade nivåerna av vitaminer och mineraler som finns, jämfört med en mindre aktiv person.

Idrottare har inte direkt ett större behov av vitaminer och mineraler än normalbefolkningen så jag tycker att du helt borde undvika att ta vitamin- och mineraltillskott då det är onödigt för en högenergiförbrukare som dig. Dessutom kanske du då slipper få de finnar som du oroade dig över.

Att överäta vitamin- och mineraltillskott har heller aldrig i de tester som gjorts visats kunna öka prestationen.

Lycka till med elitsatsningen!

  1. #1 av EWA ANDERSSON, 2012-01-13 - 22:49

    hEJ!
    sE UPP MED TABLETTSLAGNINGSMEDLEN! oFTA REAGERAR FOLK PÅ FÄRGÄMNEN . GULA-RÖDA, TEX, OCHMÅNGA FÅR ALLERGI AV GUARKÄRNMJÖL, VILKET BLIVIT VÄLDIGT VANLIGT…

  2. #2 av EWA ANDERSSON, 2012-01-13 - 22:52

    -STÖRNINGAR AV ÄTSTÖRNINGAR?? lABPROVER VISADE INGA, MEN….
    JAG HAR HALVERAT MIN VIKT 8 GGR UNDER MITT SNART 60-ÅRIGA LIV. äR DET SÅ JAG SKAFFAT MIG BENÄGENHETEN TILL ARTROSEER???
    mmvh!
    iNGET SYNTES PÅ PROVEN!

  3. #3 av EWA ANDERSSON, 2012-01-13 - 22:54

    NÅ´N ANOREKTIKER, TEX, SOM HAR ERFARENHET?

  4. #4 av EWA ANDERSSON, 2012-01-13 - 22:55

    vAD HÄNDER OM JAG OP KNÄLEDSBYTEN, OM JAG FORTFARANDE HAR SACROILIT I HÖFTERNA???!!!?
    -SKRAJ!

  5. #5 av Erik Hulander, leg dietist, 2012-01-18 - 18:18

    Hej Ewa, jag rekommenderar dig att ta kontakt med din läkare då detta inte är något vi kan svara på via vår hemsida.

(publiceras inte)