Diarré av omega-3-tillskott?

Print Friendly, PDF & Email

Hej,
för ca en vecka sedan började jag äta ett naturläkemedel för extra tillskott av Omega 3 pga att jag inte äter fisk mer än max en gång i veckan. Tillskottet heter Pikasol forte, är inköpt på Apoteket och jag äter 2 – 3 kapslar per dag. Tyvärr har jag i samband med detta börjat lida av en orolig och lös mage och min fråga är om detta är något ni har hört talas om tidigare? Om det endast är i övergående fas, är det då normalt att det vara mer än en vecka?

Mvh Andreas

Hej, Andreas!

Att få lättare mag- och tarmproblem av Pikasol Forte är tyvärr en förekommande biverkning. Lös avföring brukar vara en övergående bieffekt men hur snabbt det går över varierar sannolikt från person till person.

Pikasol Forte

Andra mer specifika biverkningar av omega-3-tillskott är ofta rapningar och uppstötningar med smak av fisk.

Att tänka på vid supplementering av omega-3 är att dessa fettsyror kan ge förlängd blödningstid.

Om man använder någon form av blodförtunnande läkemedel (ex Waran) eller acetylsalicylsyra (ex Trombyl) bör man rådgöra med sin läkare innan man börjar med omega-3-tillskott.

, , ,

  1. Inga kommentarer än.
(publiceras inte)