hej jag är gluten och jag undrar om jag kan äta/dricka saker med kornmalt i ? Jag har diabetes också så jag får inte ont i magen av saker jag inte tål utan jag sjunker i blodsocker vilket är väldigt farligt . Så jag vill inte chansa . Tacksam för snabbt svar. /Sofie
Hej Sofie,
Kornmalt innehåller tyvärr gluten, precis som malt av vete. Däremot är kornmaltextrakt vanligtvis glutenfritt, liksom maltextrakt av vete.
Det finns dock undantag från regeln, vilket komplicerar det hela. Ett exempel är att maltmjöl av korn ibland kan ingå i så liten mängd att glutenintoleranta kan äta/dricka produkten. Detta för att glutenhalten i produkten blir så låg. Se till exempel information om Proviva här.
Ett undantag från att maltextrakt alltid går bra är det maltextrakt av korn som Kellogg’s använder i sina flingor. Se analyssvar från Livsmedelsverket här och överkänslighetsinformation från Kellogg’s här.
Känsligheten för gluten hos personer med celiaki är nämligen inte noll och spårmängder av gluten går bra. Det finns gränsvärden för hur mycket gluten en produkt får innehålla för att vara lämplig till personer med celiaki, se mer information här.
Är du tveksam när det gäller en speciell produkt så rekommenderar jag att du kontaktar tillverkaren.
Liknande frågor:







Senaste kommentarer