Från blandkostare till vegan

Hej,
hur övergår man bäst från blandkostare till vegan? Jag är född 1985. Finns det hemsidor med tips på veckomatsedlar. Hittar ingen frukost-lunch-middag för veganer närjag googlar. Vilka kosttillskott ska man ta? Jag har också hört att man ska ta blodprov innan, måste man det och isf varför?

Hej!

Vad roligt att du är intresserad av veganism. Det är ett steg mot en bättre miljö 1197397_27540209att försöka minska på köttkonsumtionen. Det bästa sättet att övergå från blandkostare till vegan är genom att först och främst vara påläst om hur man som vegan ser till att tillgodose alla näringsämnen som kroppen behöver.

Jag kan rekommendera dig att läsa antingen ”Becoming vegan” av Brenda Davis & Melina Vesanto eller ”Vegansk näringslära på vetenskaplig grund” av Björn Pettersson. Båda böckerna ger en bra grund till vad man bör känna till om näringslära som blivande vegan. Den förstnämnda boken är visserligen skriven på engelska, men det finns lite menytips som kan ge dig inspiration.

Ett menyexempel som finns på nätet är tillgängligt på Svenska Vegetariska Föreningen. Menyn är dock inte optimal eftersom den är låg i vitamin D,  A , B12, zink och selen. Man bör också undvika att stilla sin hunger med sockerbaserade livsmedel som nyponsoppa och havreglass, utan hellre välja mer näringsrik mat som t.ex. smörgås, frukt och ett glas berikad sojadryck till mellanmål. I princip gäller det att inte ta bort livsmedelsprodukter utan att ersätta dem med veganska alternativ. Om berikade alternativ finns är detta alltid att föredra, till exempel kalciumberikad sojamjölk framför oberikad.

När det gäller kosttillskott är tillskott av vitamin B12 ett måste för veganer eftersom denna inte finns naturligt i vegetariska livsmedel. Det finns livsmedel berikade med vitamin B12 men de är tyvärr förhållandevis dyra. Kosttillskottet ”Mitt Val Vegetarian” är veganskt och innehåller bland annat vitamin B12. Ett tillskott är emellertid alltid ett tillskott och ska aldrig ersätta en välplanerad vegankost.

Blodprov tar man för att få en uppfattning om hur kosthållningen och näringsintaget ser ut, om man riskerar få brist av till exempel vitamin B12 eller järn. Tar du ett blodprov innan du förändrar din kost finns en utgångspunkt för dina normalvärden. Detta förutsätter att du ätit en bra blandkost innan provet tas.

Lycka till med övergången till vegan!

0
0
  

Liknande frågor:

  1. Tips till en vegan som vill gå upp i vikt?
  2. Vegan och förälder
  3. När ska man börja ge B12-tillskott till veganbarn?
  4. Vegandietist?
  5. Protein från bönor och tofu?

, ,

  1. Clarissa Liljander, leg dietist

    #1 av Clarissa Liljander, leg dietist, 2012-01-07 - 21:55

    Inlägget har uppdaterats.

  2. #2 av Sara, 2012-02-01 - 14:57

    Hej!

    Glöm inte heller bort tillskott av vitamin D! Det fixar solen på sommaren om man är ute mycket, men på våra breddgrader behöver man få i sig det via kosten/kosttillskott under vinterhalvåret.

    Det finns massor med information i böcker och på nätet. Jag kan rekommendera boken “Vegan for life” av Norris & Messina. Det kräver lite påläsning att lägga om sin kost, men förhoppningsvis kommer du bara att tycka att det är roligt och intressant att lära dig mer om vad du stoppar i dig!

    Snart kommer du få nya vanor som vegan, och då är det inte svårare än att äta blandkost. Med stor sannolikhet kommer du att upptäcka massor av nya spännande rätter och livsmedel! Botanisera gärna i asiatiska matbutiker. Tofu, tempeh (t ex i tunna skivor istället för ost) och fermenterade sojabönor (används som buljong) klarar jag mig inte utan!

    Stort lycka till!! :)

(publiceras inte)

Påminn mig via e-post när det finns svar på min kommentar. Du kan också följa kommentarerna utan att själv skriva.